Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panoları

 
Atık malzemelerin bazıları tekrar tekrar kullanıma uygun ürünler olabiliyor. Kâğıt, plastik gibi ürünlerdir. Bunarlı tekrar kullanıldığı zaman fazla ağaçların kesilmesine engel olunabiliyor, çevreyi temiz olmasını sağlar, küresel ısınmanın etkisini minimum seviyeye indirilmiş olunur. İlk olarak Avrupa’da denenmeye başlayan geri dönüşüm etkinliği, faydalarını gördükten sonra tüm dünyada kullanılmaya başlandı. 

Sıfır atık geri dönüşüm atık malzemeleri okullarda uygulanmaya devam etti. Daha sonra dükkânlarda ve şimdilerde ise sokaklarda görmekteyiz. Her atığın farklı kovalarda biriktirerek daha kolay ayrıştırma işlemi yapıyor. Kontaynerlerin üzerine sıfır atık geri dönüşüm panoları yapıştırarak elimizdeki atığı nereye atabileceğinizi görmeniz mümkün.


Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panolarının Renkleri


Sıfır atık geri dönüşüm panoları atıkları hangi kovaya atacağınızı bilgilendirme amacıyla imalat edilmiş yazılı panolardır. Bu panoları renklere göre yapılmıştır.  Kovanın rengi mavi ise mavi renkte pano basımı yapılmıştır. Mavi renkte olan panolarda atacağınız atıklar. Alüminyum kutular, çelik kutular, kâğıt kutular, karton kutular, plastik kap ya da kutu, dergiler, kitaplar, cam kavanozlar, cam tabaklar,  cam şişeler gibi daha birçok ürünü bu atık kovasına atabilirsiniz. 

Gri renkte olan panolarda Belediye atıkları, ıslak mendil,  mutfak eşyaları, yerde sürülen parçacıkları bu kovanın içinde birikiliyor. Kahverengi renkte olan panolarda ise yiyecek içeceklerinizin atıklarını burada biriktiriyorsunuz. Kırmızı renkte olan panolarda pil atıkları, yağ atıklarını burada muhafaza edilir.


Sıfır Atık Geri Dönüşüm Panolarının Özellikler Nelerdir?


Sıfır atık geri dönüşüm panoları atık panoların üzerine bilgilendirme amacıyla özel olarak imalat edilmiş panolardır. 2’li, 3’lü, 4’lü, 5’li ve 6’li olmak üzere 6 adet farklı panolar vardır. Mavi, sarı, gri, yeşil, kahve ve siyah olmak üzere 6 renkli basım yapılır. CE kalite sertifikasına uygundur. Birinci sınıf mazlemden yapılmıştır. Panolarda renk kayması ve tahribatlar söz konusu değildir. 

60 x 225 ebadına sahiptir. Dış etkenlere karşı dayanıklıdır.  Her bir poloların üzerine atıkların resimleri mevcuttur. Montajı kolaydır. Kullanılan âdete göre ölçülendirmede farklılık gözlemlenebilir. Konutlarda kırmızı ve gri renkli panolar kullanılır. Maliyeti düşüktür.